logo
TradFi
Kaydol ve 15.000 USDT ödül kazan
Sınırlı süreli teklif sizi bekliyor!

Celestia vs Avail: Hangi Veri Kullanılabilirliği Token'ı Daha İyi?

Anahtar noktalar

Celestia vs Avail karşılaştırması: Celestia piyasa değeri başına çok daha fazla veri taşır. Hangi token'ın daha iyi değer ve kullanım sunduğunu keşfedin.

Celestia'nın veri kullanılabilirliği ağı 2026 Ekim ayının başındaki bir günde, Avail'a kıyasla en az 78 kat daha fazla veri taşırken, TIA'nın piyasa değeri AVAIL'ın 54 katıydı. Dolayısıyla Celestia vs Avail karşılaştırmasında, fiyatın arkasında kullanım görmek isteyen bir yatırımcı için TIA daha iyi bir veri kullanılabilirliği token'ıdır ve AVAIL ise benimseme üzerine bir bahistir.

Bu fark, her iki zincirde de aynı şekilde ölçülen tek bir günden kaynaklanmaktadır. Celestia'nın blokları o gün 1,92 GB veri tutarken, Avail'ın blokları en fazla 24,51 MB tuttu. Her token'ın piyasa değerini bu verilere göre ayarladığınızda, AVAIL taşınan megabayt başına en az 444.000 $ olarak çıkarken, TIA yaklaşık 307.000 $ seviyesindedir. Her zincirin gösterdiği kullanıma göre, AVAIL en az 1,44 kat daha pahalı fiyatlandırılmaktadır.

Celestia vs Avail: Genel Bakış

Metrik
Celestia
Avail
Veri garantisi nasıl sağlanır
Silme kodlu bloklar üzerinde örnekleme
KZG taahhütleri, örnekleme, silme kodlaması
Taşınan veri, Ekim başı bir gün
1,92 GB
En fazla 24,51 MB
Arz
Yıllık yaklaşık %2,3, %1,5'e düşüyor
Yıllık %5
Zincir üzerindeki arz
1,18 milyar TIA
11,17 milyar AVAIL
Piyasa değeri, Ekim başı kapanışı (CoinGecko)
589,4 milyon $
10,9 milyon $
Ekim başı kapanışına kadar bir yıl (CMC)
-%34,41
-%69,81
Phemex'te
TIA/USDT spot listeli
AVAIL çifti listeden çıkarıldı

Celestia Nedir?

Celestia, verileri sıralayan ve yayınlandığını garanti eden, yürütmeyi kendisine veri gönderen rollup'lara bırakan modüler bir blok zinciridir. Hafif düğümleri, rastgele parçaları örnekleyerek bir bloğu kontrol eder, böylece Ethereum Layer 2 çözümleri gibi rollup'lar, tüm blokları indirmeden herkesin doğrulayabileceği verileri gönderebilir.

Avail Kripto Nedir?

Avail kripto, Avail'ın token'ı olan AVAIL anlamına gelir. Avail, ilk bloğu 4 Temmuz 2024'te genesis'te 10 milyar AVAIL ile çıkan bir veri kullanılabilirliği katmanıdır. Rollup verileri için Avail DA ve zincirler arası koordinasyon için Avail Nexus olmak üzere iki ürün çalıştırır ve belgeleri, Nexus'un arka uçta Avail DA'ya dayandığını belirtir.

Avail'ın belgeleri AVAIL'a üç görev verir. Validatörler blok üretmek ve veri garantisini desteklemek için stake eder, uygulamalar veri yayınlamak için ücretlerini bununla öder ve Nexus'tan elde edilen gelir, ağın yönetimi altında AVAIL geri alımlarını finanse edebilir.

Her iki zincir de yığının en altında, Phemex'in Layer 1'den Layer 3'e blok zinciri katmanları rehberinde haritaladığı yürütme katmanlarının altında çalışır. Bir rollup verilerini ikisinden birine gönderebilir, bu da onları aynı müşteriler için doğrudan rakip yapar.

Celestia ve Avail Nasıl Farklılaşır?

Her iki zincir de rollup'lar için veri yayınlar ve hafif istemcilerin örnekleme yoluyla kontrol etmesine izin verir ve gerçek ayrım, her birinin bir bloğun dürüstçe kodlandığını nasıl kanıtladığında ortaya çıkar.

Celestia vs Avail Teknolojisi

Celestia'nın belgeleri, her bloğu daha büyük bir paylaşım karesine genişleyen iki boyutlu Reed-Solomon kodunu tanımlar. Hafif düğümler, Merkle kanıtlarıyla rastgele paylaşımları örnekler ve bir üretici verileri yanlış genişletirse, bir sahtecilik kanıtı bloğu reddetmelerine olanak tanır.

Avail kodlamayı önceden kanıtlar. Belgeleri, blok veri matrisinin her satırının silme kodlu olduğunu ve başlıktaki bir KZG polinom taahhüdüne bağlı olduğunu belirtir. Bir hafif istemci, her örneklenen hücreyi geldiğinde bu taahhüde karşı kontrol eder, böylece hiçbir şey sahtecilik kanıtını beklemek zorunda kalmaz.

Bir rollup için, iki katman aynı işi yapar. İyimser rollup'lar ve ZK rollup'lar, Ethereum'un verimsizliklerine bir çözüm, işlem gruplarını ikisinden birine gönderebilir ve yürütmeyi ve kanıtları kendi sistemlerinde tutabilir.

Belgeleri, Avail'ın validatörlerinin rollup işlemlerini yürütmediğini belirtir. Her bloğun verilerinin doğru şekilde paketlendiğini onaylarlar ve bloklar, Substrate tabanlı bir nihai protokol olan GRANDPA aracılığıyla nihailiğe ulaşır.

Celestia vs Avail Tokenomik

En büyük tokenomik farkı arzıdır. Avail'ın belgeleri enflasyonu yıllık %5 olarak belirler ve zincir bunu neredeyse tam olarak yerine getirdi, Ekim başı kapanışına kadar olan yılda toplam arz %5,01 arttı.

Celestia'nın belgeleri, Kasım 2025 kesintisinin ardından TIA arzını yaklaşık %2,5 olarak belirliyor ve yıllık %6,7 oranında %1,5 tabanına doğru düşüyor. Zincir üzerinde, Celestia Ekim 2026 başında yıllık yaklaşık %2,3 oranında basım yaptı.

İki arz, çok farklı başlangıç noktalarından benzer bir hızda büyüdü. TIA, Ekim 2023 lansmanındaki 1 milyardan Ekim başı kapanışında 1,18 milyara çıktı ve stake edenler bunun %40,74'ünü elinde tuttu. AVAIL, yaklaşık iki buçuk yılda 10 milyardan 11,17 milyara büyüdü.

AVAIL'ın dolaşımdaki arzı çok daha hızlı hareket ediyor. CoinMarketCap, 2025 sonunda dolaşımda 2,35 milyar AVAIL ve Ekim başı kapanışında 4,05 milyar saydı, bu sadece 2026'da %72,62'lik bir artış.

Avail'ın token dokümantasyonu akışı açıklar. Genesis'te arzın %16,775'ini dolaşıma soktu. Çekirdek katkıda bulunanların %20'si ve yatırımcıların %14,125'i, dörtte birini serbest bırakan 12 aylık bir bekleme süresini bekler, ardından sırasıyla 36 ve 18 ay boyunca serbest bırakılır.

Topluluk ve ekosistem tahsisleri daha da büyüktür, genesis arzının %53,875'i arasında. Lansmanda %20'sini serbest bıraktılar ve geri kalanını aynı 12 aylık bekleme süresinden sonra 36 ay boyunca öderler.

Celestia vs Avail Kullanımı

Yöntem: Celestia'nın figürleri, Celenium gezgininin o günün ardışık 30.147 bloğunun her biri için kaydettiği blob baytları ve ücretleri toplar, ayrıca her bloğun bastığı yeni TIA'yı ekler. Avail'ın figürleri, zincirinin o gün damgaladığı 4.319 bloğun her birinin başlığında listelenen veri hücrelerini, hücre başına 31 bayt olarak toplar.

Bu, Avail'ın sayısını bir tavan yapar, çünkü her gönderimin son hücresi dolgu taşır ve Celestia'nın liderliğini bir taban yapar. Her iki toplam daha sonra Ekim başı kapanışındaki CoinGecko'nun piyasa değerine karşı ayarlanır.

Celestia'nın 1,92 GB'ı 1,64 milyon blobda geldi, bayt cinsinden Avail'ın verilerinin en az 78,3 katı. Piyasa değeri daha küçük bir çarpanla çalışır. CoinGecko, Ekim başı kapanışında TIA'yı 589,4 milyon $ ve AVAIL'ı 10,9 milyon $ olarak değerlendirdi, 54,1 kat farkla, bu nedenle AVAIL megabayt başına daha zengin çıkar.

Bu rakamlara göre Celestia veri kullanılabilirliği ucuzdur. O günkü ücretler 175,2 TIA'ya, Ekim başı kapanışında yaklaşık 106 $'a veya yayınlanan megabayt başına yaklaşık 5,5 sente geldi. Aynı bloklar üzerinden zincir, yaklaşık 44.500 $ değerinde 73.553 yeni TIA bastı, bu da ücretlerin 420 katı, yani ücretler arzın ödediğinin %0,24'ünü karşıladı.

Tek bir gün bir anlık görüntüdür. Her iki zincirin de aynı takvim gününde aynı kurallar altında ne taşıdığını gösterir ve etrafındaki aylar hakkında herhangi bir iddiada bulunmaz.

Celestia vs Avail Fiyat Görünümü

Ekim başı kapanışına kadar olan yılda, TIA CoinMarketCap'in günlük kapanışlarında %34,41 düştü ve AVAIL %69,81 düştü. Ekim başı çubuğu onları daha da ayırdı, TIA Phemex spot'ta %27,72 yükselirken AVAIL CoinMarketCap'te %2,18 geriledi.

Bu yükselişi açıklayan bir Celestia duyurusu yok. Celestia'nın v10.4.0 yazılımı Ekim başında ana ağ için çıktı, planlanmış bir yükseltme yüksekliği yok ve Phemex'in Celestia (TIA) Fiyat Tahmini 2026-2030, TIA'nın seviyelerini ve aralıklarını yıl yıl ortaya koyuyor.

AVAIL'ın görünümü, kullanımdan önce arza dayanıyor. Her yıl toplam arzı %5 artırıyor ve vesting dolaşımı beslemeye devam ediyor, bu nedenle alıcılar, fiyatta herhangi bir artıştan önce yeni token'ları emmek zorunda.

Her iki token de rollup'lara blob alanı satar, bu nedenle talepleri, Phemex'in Arbitrum vs Base karşılaştırmasında değerlendirdiği Layer 2 aktivitesini takip eder.

Celestia Avail'dan Daha İyi mi?

Evet, fiyatın arkasında kullanım görmek isteyen bir yatırımcı için, çünkü Celestia piyasa değerinin her doları için çok daha fazla yayınlanmış veri taşır. TIA'ya karşı en güçlü argüman, Ekim 2026 başında kendi güvenliğinin küçük bir kısmını ödeyen ücret tabanıdır ve cevap, Avail'ın dolar başına daha da az kullanım göstermesidir.

AVAIL benimseme bahsidir. Sahipleri, Avail'ın henüz taşımadığı veriler için peşin ödeme yapar, seyreltilme fiyatı aşındırmadan önce rollup'ların hacimle gelmesi üzerine bahis oynar.

TIA Phemex spot'ta işlem görür ve Phemex AVAIL çiftini ve TIA perpetual'ını listeden çıkardı. Phemex vadeli işlemleri diğer majörleri kapsar ve vadeli işlemler kaldıraç kullanır, bu nedenle kayıplar marjına ulaşırsa kaldıraçlı pozisyon otomatik olarak kapatılır.

Her Birinin Riskleri

  • TIA'nın seyreltilmesi stake etmeyen sahiplere düşer. Stake edenler Ekim başı kapanışında TIA'nın %40,74'ünü elinde tuttu, bu nedenle TIA'yı stake etmeden diğer %59'da tutarsanız, arz sizi ödemeden seyreltir. Blob ücretlerinin bu arzı karşılamak için birkaç yüz kat artması gerekir.

  • Ethereum'un kendi blob'ları aynı rollup'lar için rekabet eder. Ethereum'da yerleşen bir rollup verilerini Ethereum'un blob alanında yayınlayabilir, bu nedenle her iki veri katmanı da temel zincirin fiyatına karşı satış yapar. Verilerini Ethereum'a geri taşıyan bir rollup ücretlerini de beraberinde götürür.

  • Avail'ın vesting süreci 2028'e kadar uzanıyor. Takvim Temmuz 2024 lansmanından sayılıyorsa, yatırımcı serbest bırakmaları Ocak 2027 civarında bitiyor ve 36 aylık akışlar 2028 ortasına kadar. Bunun her ayı, zaten hızlı büyümüş bir dolaşıma AVAIL ekler.

  • Avail'ın talebi yoğunlaşmış durumda. Tek bir uygulama kimliği, Avail'ın o Ekim başı gününde taşıdığı veri hücrelerinin %62'sini doldurdu ve yalnızca altı uygulama kimliği veri gönderdi. Bu tek kullanıcı ayrılırsa, Avail'ın ölçülen kullanımı yarıdan fazla düşer.

Sıkça Sorulan Sorular

Celestia kripto, Avail ile karşılaştırıldığında iyi bir yatırım mı?

Dolar başına kullanımda, TIA daha ucuz tokendir. 2026 Ekim başındaki bir günde Celestia, Avail'ın verilerinin en az 78 katını taşırken, TIA yalnızca AVAIL'ın 54 katı olarak değerlendi. Karşılaştırma değeri kullanıma karşı ölçer ve herhangi bir fiyat tahmininde bulunmaz.

Avail kripto ne için kullanılır?

AVAIL, Temmuz 2024'ten beri canlı olan bir veri kullanılabilirliği katmanı olan Avail'ın yerel token'ıdır. Stake edenler blok üretimini güvence altına almak için kullanır, rollup'lar ve uygulamalar veri ücretleri için harcama yapar ve Avail Nexus geliri AVAIL geri alımlarına gidebilir.

Celestia ve Avail arasındaki fark nedir?

Her ikisi de hafif istemcilerin örneklemeyle doğruladığı rollup verilerini yayınlar. Celestia kötü kodlanmış bir bloğu yakalamak için sahtecilik kanıtlarına dayanırken, Avail her bloğun kodlamasını KZG taahhütleriyle kanıtlar. Celestia yıllık yaklaşık %2,3 arz ederken Avail %5 arz eder ve Ekim 2026 başında çok daha fazla veri taşıdı.

Veri kullanılabilirliği katmanı nedir?

Veri kullanılabilirliği katmanı, işlem verilerini yayınlayan ve herkesin yayınlandığını doğrulamasına izin veren bir blok zinciridir, böylece rollup'lar grupları oraya gönderebilir ve yürütmeyi başka yerde çalıştırabilir. Celestia ve Avail her ikisi de bu şekilde çalışır, hafif istemciler her bloğun küçük parçalarını örnekler.

Sonuç

Piyasa, Avail'ın kullanımını gelecekmiş gibi ve Celestia'nın kullanımını gelmiş gibi fiyatlandırıyor. Değişmez fiyatlarla, Avail'ın TIA'nın megabayt başına değerini eşitlemek için Ekim başı gibi bir günde en az %44,8 daha fazla veriye ihtiyacı olurdu ve %5 arzı bu barı her yıl yükseltiyor.

Avail'ın günlük verisi boşluğu kapatmaya başlayana kadar, TIA fiyatına karşılık gelen kullanımı gösteren veri kullanılabilirliği token'ıdır.

Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal tavsiye niteliği taşımaz. Kripto para ticareti önemli riskler içerir. Yatırım kararları vermeden önce mutlaka kendi araştırmanızı yapınız.

Kaydol ve 15000 USDT al
Feragatname
This content provided on this page is for informational purposes only and does not constitute investment advice, without representation or warranty of any kind. It should not be construed as financial, legal or other professional advice, nor is it intended to recommend the purchase of any specific product or service. You should seek your own advice from appropriate professional advisors. Products mentioned in this article may not be available in your region. Digital asset prices can be volatile. The value of your investment may go down or up and you may not get back the amount invested. For further information, please refer to our Kullanım Şartları and Risk Açıklamalarımızı

İlgili makaleler

Meteora (MET) Fiyat Tahmini 2026-2030: Gelecek Öngörüsü

Meteora (MET) Fiyat Tahmini 2026-2030: Gelecek Öngörüsü

Piyasa Analizleri
2026-10-12
MAGIC Fiyat Tahmini 2026-2030: $2.3 mı yoksa $0.04 mü?

MAGIC Fiyat Tahmini 2026-2030: $2.3 mı yoksa $0.04 mü?

Piyasa Analizleri
2026-10-12
Sonic Fiyat Tahmini 2026–2030: S'yi Neler Etkileyebilir?

Sonic Fiyat Tahmini 2026–2030: S'yi Neler Etkileyebilir?

Piyasa Analizleri
2026-10-12
Kaia vs TON: 2026'da Hangi Mesajlaşma Blockchain'i Daha İyi?

Kaia vs TON: 2026'da Hangi Mesajlaşma Blockchain'i Daha İyi?

Piyasa Analizleri
2026-10-11
Derive (DRV) Fiyat Tahmini 2026-2030: $0,57 mi $0,09 mu?

Derive (DRV) Fiyat Tahmini 2026-2030: $0,57 mi $0,09 mu?

Piyasa Analizleri
2026-10-11
STEPN (GMT) Fiyat Tahmini 2026-2030: $0,07 mi yoksa $0,006 mı?

STEPN (GMT) Fiyat Tahmini 2026-2030: $0,07 mi yoksa $0,006 mı?

Piyasa Analizleri
2026-10-11