
Hedera (HBAR) ve Stellar (XLM), genel amaçlı akıllı sözleşmeler yerine ucuz, hızlı ödemeler ve varlık ihraçları için tasarlanmış iki Layer 1 ağdır. Hedera, hashgraph mutabakatı üzerinde çalışır ve büyük işletmelerden oluşan bir konsey tarafından yönetilir. Stellar, federated Byzantine agreement kullanır ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf tarafından desteklenir. Her ikisi de Phemex üzerinde vadeli işlem olarak işlem görür.
HBAR ve XLM Bir Bakışta
Kategori | Hedera (HBAR) | Stellar (XLM) |
Piyasa değeri (4 Eylül kapanışı) | $3.434B | $6.247B |
24 saatlik hacim (4 Eylül, iki veri akışı) | $62.58M veya $41.38M | $140.16M veya $109.34M |
Mutabakat | hashgraph, gossip tabanlı bir DAG | Stellar Consensus Protocol |
Yönetişim | Hedera Governing Council, en fazla 39 koltuk | Stellar Development Foundation |
Lansman yılı | 2019 (ana ağ açık erişim) | 2014 |
Phemex perpetual açık pozisyonu | 26.66M HBAR | 41.37M XLM |
Birincil kullanım alanı | kurumsal varlık tokenizasyonu ve denetim kayıtları | sınır ötesi ödemeler ve fiat giriş noktaları |
4 Eylül Cuma kapanışında XLM, Phemex spotta $0.17940; HBAR ise $0.078340 seviyesinde kapandı. Bu, Stellar'ın piyasa değerini Hedera'nın $3.434B seviyesine karşı $6.247B'e, yani 1.82x farka taşıyor ve iki büyük toplayıcı bu oran konusunda yarım puanın içinde hemfikir. Hacimde ise aynı uyum yok. Aynı seans için bir veri akışı, HBAR işlem hacmini diğerinden %51 daha yüksek gösteriyor. İki tokenı 24 saatlik hacme göre sıraladıysanız, bu fark bir durup yeniden bakmanız için yeterlidir.
Hedera (HBAR) Nedir?
Hedera, kapalı beta ve 124 milyon dolarlık token satışının ardından 16 Eylül 2019 tarihinde ana ağını tüm geliştiricilere açan bir kamu ağıdır. HBAR, ağ ücretlerini öder, staking yoluyla ağı güvence altına alır ve toplam arzı 50 milyar birimle sınırlıdır. İki büyük toplayıcı da dolaşımdaki arzı 43.832 milyar olarak veriyor; yani arzın yaklaşık %88'i zaten dolaşımda.
Ağın odağı, perakende DeFi yerine kurumsal kullanımdır. Başlıca hizmetleri, token ihraç etme ve keyfi mesajları zaman damgalayıp sıralayan bir mutabakat hizmetidir; bu yapı, akıllı sözleşme platformundan çok denetlenebilir bir olay günlüğüne yakındır. Bu odak, ağı yöneten yapıda da görülür.
Bu hikâyenin büyük kısmını iki hizmet taşır. Hedera Token Service, herhangi bir sözleşme kodu dağıtılmadan yerel olarak fungible ve non-fungible varlık ihraç eder; Hedera Consensus Service ise keyfi bir mesaj akışını alır ve bunlar için adil, zaman damgalı bir sıra üretir. Bir lojistik ekibi sevkiyat olaylarını bu akışa gönderebilir ve sonradan denetçiye tam olarak neyin, ne zaman kaydedildiğini gösterebilir; bunun için kendi ağlarını işletmeleri gerekmez.
Hedera, Leemon Baird ve Mance Harmon tarafından kuruldu; Baird'in şirketi Swirlds, hashgraph patentlerine sahiptir. Mance Harmon ve Hedera'yı nasıl kurduğuna dair profilimiz bu geçmişi ele alır; Hedera ve HBAR açıklamamız ise token mekaniklerini burada yer verebildiğimizden daha ayrıntılı anlatır.
Stellar (XLM) Nedir?
Stellar, Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından 2014'te, McCaleb'in Ripple'dan ayrılmasının ardından kuruldu ve Hedera'dan beş yıl önce piyasaya çıktı. McCaleb bundan önce Mt. Gox'u kurup satmıştı; Jed McCaleb'in Ripple, Stellar ve Mt. Gox üzerindeki etkisini anlatan yazımız bu çizgiyi bütünüyle izler.
XLM'nin toplam arzı 50.002 milyar, dolaşımdaki arzı ise 34.802 milyardır; bu veriler de iki toplayıcıda aynıdır. Bu altı yıllık ek geçmiş, iki arz planı boyut olarak benzer olsa da Stellar'ın dolar cinsinden dolaşım değerinin daha büyük olmasının nedenlerinden biridir.
Hedera kurumsal denetim kayıtları satarken, Stellar ödeme altyapısı sunar. Onu farklı kılan temel yapı taşı anchor'dır; yani gerçek dünyadaki bir para birimini tutan ve Stellar üzerinde karşılık gelen bir token ihraç eden kurumdur. Böylece bir ülkedeki kullanıcı, değeri başka bir yerde yerel para birimi olarak sonuçlanacak şekilde gönderebilir. Circle ağ üzerinde USDC ve EURC ihraç eder; ardından düzenlemeye tabi başka ihraççılar da gelmiştir.
XLM'nin rolü bu tasarım içinde oldukça sınırlıdır. İşlem ücretlerini öder, her hesapta küçük bir minimum bakiyeyi karşılar ve doğrudan piyasası olmayan para birimi çiftleri arasında köprü kurar; böylece kendi para biriminiz için karşı tarafı olmayan bir token, lumens üzerinden yönlendirilerek hedefe ulaşabilir. Stellar ve XLM açıklamamız daha kapsamlı versiyonu sunar.
Mutabakat Tasarımları Nasıl Farklıdır?
İki ağın birbirine benzemeyi bıraktığı nokta burasıdır ve bu fark kozmetik değildir.
Hedera'nın hashgraph yapısı, klasik anlamda bir blok zinciri üretmez. Düğümler işlemleri birbirlerine rastgele şekilde iletir ve her mesaj, kimin kime neyi hangi sırayla söylediğinin geçmişini taşır. Bu kayıttan hareketle her düğüm, herhangi bir oy gönderilmeden diğer tüm düğümlerin ne oy vereceğini hesaplar. Hedera'nın kendi hashgraph mutabakat dokümantasyonu buna sanal oylama der ve iki üçte birden fazlası protokole uyduğu sürece asenkron Byzantine fault tolerance sağlandığını belirtir. Bunu, odadaki herkesin her sohbeti günlüğe geçirmesi ve oy sayısını el kaldırma yerine bu günlüklerden türetmesi gibi düşünebilirsiniz.
Stellar'ın yaklaşımı güven sorusunu tersine çevirir. Stellar Consensus Protocol altında madencilik yoktur, staking yoktur ve sabit bir doğrulayıcı seti bulunmaz. Her doğrulayıcı, güvendiği diğer doğrulayıcıları kendisi belirtir ve uzlaşma bu güven kümelerinin örtüştüğü yerde oluşur. Bu, kendi denetçilerinizi seçip ancak sizin seçtiğiniz denetçiler ile karşı tarafın seçtiği denetçiler aynı sonuca onay verdiğinde kararı kabul etmeye benzer.
Pratikte bu, Hedera'nın daha küçük ve izinli bir düğüm setiyle hız ve kesin finalite elde etmesi; Stellar'ın ise daha belirsiz, kullanıcı tarafından tanımlanan bir güven grafiğiyle açık üyelik sunması anlamına gelir. İkisinin de bir bedeli vardır.
Hangisinde Gerçek Ödeme Hacmi Daha Yüksek?
Bu bulgu, ikisini karşılaştırma biçiminizi değiştirmelidir ve iki veri kaynağına karşı yapılan kontrolden geçmiştir.
Veri akışları piyasa değeri konusunda neredeyse tam uyum içindedir. 4 Eylül Cuma kapanışında Hedera birinde $3.434B, diğerinde $3.485B görünür; fark %1.47'dir. Stellar ise $6.247B ve $6.313B görünür; fark %1.05'tir. Kalan fark, yalnızca biraz farklı fiyat damgasıdır; çünkü her iki akış da iki token için aynı dolaşımdaki arzı verir.
Hacim ise böyle davranmaz.
Metri̇k, 4 Eylül | Veri Akışı A | Veri Akışı B | Fark |
HBAR piyasa değeri | $3.434B | $3.485B | %1.47 |
HBAR 24 saatlik hacim | $62.58M | $41.38M | %51.2 |
XLM piyasa değeri | $6.247B | $6.313B | %1.05 |
XLM 24 saatlik hacim | $140.16M | $109.34M | %28.2 |
HBAR hacmindeki anlaşmazlık, HBAR piyasa değerindeki anlaşmazlığın yaklaşık 35 katıdır. Bu, gürültü değildir; her sayının nasıl oluşturulduğuna baktığınızda mekanizma daha anlaşılır hale gelir.
Piyasa değeri matematiksel bir hesaplamadır. Fiyat çarpı dolaşımdaki arz ve iki sağlayıcı da aynı iki girdiyi kullandığı için benzer sonuca ulaşır. Hacim ise bir ankettir. Her sağlayıcı, indekslemeyi seçtiği borsaları sayar ve bu borsa listeleri farklıdır. CoinGecko'nun Stellar sayfası, XLM için 114 borsa ve 246 piyasa; HBAR için ise 71 borsa ve 112 piyasa üzerinden toplama yaptığını belirtir. İkinci sağlayıcının kendi piyasa uç noktası ise XLM için 80 borsa ve 155 piyasa, HBAR için 46 borsa ve 87 piyasa döndürür. Daha az borsa sayılırsa, daha düşük hacim raporlanır. HBAR'daki %51'lik farkın büyük kısmı, bir veri akışının indekslediği ancak diğerinin etmediği 25 borsadan kaynaklanır.
Bu nedenle hangi ağın daha fazla gerçek ödeme hacmi taşıdığı sorusuna tek bir toplayıcı kesin cevap veremez; çünkü hiçbiri tüm piyasayı gözlemlemez. Güvenle söyleyebileceğiniz şey, Stellar'ın raporlanan işlem hacminin her iki akışta da Hedera'dan yüksek olduğudur: birinde 2.4x, diğerinde 2.6x. İki bağımsız ankette yön olarak uyumlu rakamlar, tek başına duran herhangi bir sayıdan daha güçlü kanıttır.
Hangisi Alım Satım İçin Daha Likit?
Açık pozisyon, hacimden daha sağlam bir metriktir; çünkü bir anket değildir. Bu, bir borsanın kendi defteridir, tam olarak sayılır ve içindeki her sözleşme hâlâ açık olan bir pozisyona aittir.
5 Eylül Cumartesi günü Phemex ticker uç noktasına göre HBARUSDT'nin açık pozisyonu 26.66 milyon HBAR, XLMUSDT'nin açık pozisyonu ise 41.37 milyon XLM'dir. Sözleşme adedi bazında bu 1.55x eder. Her sözleşmenin endeks fiyatına çevrildiğinde, bu iki defter yaklaşık $2.1 milyon ve $7.6 milyon olur; oran ise 3.6x'e yaklaşır. Her iki sözleşmede de 50x'e kadar kaldıraç vardır.
Buradaki uyarı, sayı kadar önemlidir. Bu veriler piyasanın tamamını değil, yalnızca tek bir borsanın defterini anlatır; yani küresel pozisyonlanmayı değil, burada işlem göreceğiniz derinliği gösterir. Ancak bu ölçülmüş bir veridir, tahmin değil; bir pozisyonun boyutunu belirleyen bir işlemci için bu ayrım, iki sağlayıcının anlaşamadığı bir hacim verisinden daha değerlidir.
İki okuma arasındaki fark, hacim rakamlarının veremeyeceği bir şeyi de gösterir. Devir hızı, sürekli al-sat yapan bir masanın gün boyu aynı büyüklüğü döndürmesiyle şişebilir; fakat bu size işlem yapabileceğiniz ekstra derinlik sağlamaz. Açık pozisyon ise taahhüdü ödüllendirir; çünkü bir sözleşme, her iki taraf da teminatı açık tuttuğu sürece açık kalır. Bir varlık, raporlanan işlem hacminde 2.4x ve açık pozisyon notional'ında 3.6x gösteriyorsa, bu kadar farklı iki yöntem birbirini doğruluyor demektir; bu veri setinde kanıta en yakın nokta budur.
Yapı açısından XLM, 4 Eylül Cuma seansını 50 günlük ortalamasının 200 günlük ortalamasının %0.48 üzerinde kapattı; bu, 23 Haziran 2026'da görülen bir golden cross yapısıdır. HBAR'ın 50 günlük ortalaması ise aynı kapanışta 200 günlük ortalamanın %14.72 altındaydı. 28 Ağustos Cuma gününden sonraki yedi seansta HBAR %3.00 yükselirken XLM %0.00 ile yatay kaldı; yani kısa vadeli hareket ve uzun vadeli yapı her ikisinde de farklı yönleri işaret ediyor.
İki Varlığın Riskleri Nelerdir?
Hedera'nın konseyi hem bir yönetişim riski hem de bir yönetişim özelliğidir. En fazla 39 büyük işletme, 3 yıllık dönemlerle eşit oy hakkına sahiptir; en fazla iki ardışık dönem görev yapabilirler ve Swirlds, hashgraph lisansörü olarak kalıcı sandalyeye sahiptir. Hedera Council'in resmi yönetişim sayfasına göre IBM, Google, Deutsche Telekom, Standard Bank ve London Stock Exchange isimli üyeler arasındadır. İşleticileri hukuken tanımlanabilir ve hesap verebilir bir ağ istiyorsanız, bu ciddi bir avantajdır. Ancak hiçbir koalisyonun ele geçiremeyeceği bir ağ istiyorsanız, 39 tanımlı şirket tarafından yönetilen izinli bir düğüm seti tam olarak kaçınmaya çalıştığınız şey olabilir.
Stellar'ın vakıf modeli de bunun ayna görüntüsü niteliğinde bir sorun taşır. Stellar Development Foundation hissedarı olmayan bir kâr amacı gütmeyen kuruluştur ve SCP, herkesin izinsiz doğrulayıcı çalıştırmasına izin verir. Ancak açık bir doğrulayıcı seti ancak operatörler farklı güven kümeleri seçerse gerçekten merkeziyetsizleşir; pratikte ise çoğu operatör aynı bilinen düğümlere, vakfın dahil ettiklerine güvenir. Kontrol, adı olan bir konseyden adı olmayan bir varsayılan yapıya kayar ve varsayılanlar, üye listesinden daha zor denetlenir.
Her iki ağ da aynı talep riskini paylaşır. Bunlar, token değerini kredi verme veya teminat kullanımından değil işlem talebinden alan ödeme ve ihraç ağlarıdır; Hedera'nın %88 dolaşımdaki arzı da, manşet float karşılaştırmasının düşündürdüğünden daha az ek açılma alanı bırakır. Fiyat seviyesi görünümü için Hedera fiyat görünümü ve Stellar Lumens fiyat görünümü seviyeleri ele alır.
Sık Sorulan Sorular
HBAR mı XLM mi uzun vadede daha iyi bir tutuş?
Stellar, daha büyük piyasa değerine, daha uzun işlem geçmişine ve her iki toplayıcıda da daha yüksek raporlanan işlem hacmine sahiptir; bu nedenle ikisi arasında daha düşük oynaklığa sahip olan taraftır. Hedera ise daha yoğunlaşmış yönetişime sahip daha küçük pozisyondur ve kurumsal hesap verebilirlik ile ele geçirilme riski arasındaki ağırlıklandırmanıza göre bu durum her iki yönde de yorumlanabilir.
Neden farklı siteler HBAR işlem hacminde farklı rakamlar gösteriyor?
Çünkü hacim, sağlayıcının indekslemeyi seçtiği borsaları sayar ve hiçbir sağlayıcı hepsini indekslemez. Bir toplayıcı HBAR için 71 borsa sayarken diğeri 46 borsa sayar; bu tek başına 24 saatlik rakamlardaki %51 farkın büyük bölümünü açıklar. Piyasa değeri bu sorundan etkilenmez; çünkü her ikisi de aynı fiyat ve aynı arz üzerinden hesaplar.
Hedera'nın Governing Council yapısı HBAR'ın merkezi olduğunu mu gösterir?
Düğüm seti izinlidir, dolayısıyla en katı tanıma göre evet. Konseyin tasarım yanıtı eşit oy hakkı, 3 yıllık dönemler ve iki dönem sınırıdır; bu da set bütünü kapalı kalsa bile tek bir üyenin yerleşik hale gelmesini önler.
Phemex'te HBAR ve XLM'yi kaldıraçla işlem görebilir misiniz?
Hem HBARUSDT hem de XLMUSDT, 50x'e kadar kaldıraç sunan sürekli vadeli işlem sözleşmeleri olarak listelenmiştir. Daha yüksek kaldıraç, tasfiye için gereken hareketi küçültür; bu büyüklükteki varlıklarda çoğu işlemci için maksimumun oldukça altında kalmak daha uygundur.
Sonuç
Bu iki varlığı piyasa değerine göre sıralarsanız Stellar, Hedera'nın 1.82 katıdır ve bu rakamı iki toplayıcı da doğrular. Hacme göre sıralarsanız, veri sağlayıcınızın indekslediği borsalara bağlı olarak %51 değişen bir ankete göre sıralama yapmış olursunuz. Doğrulanan metrik, Stellar'ın daha büyük, daha derin ve daha yerleşik taraf olduğunu söyler; Phemex açık pozisyon verisi de notional bazda 3.6x ile bunu destekler. Hedera'nın tarafı ise yedi seanslık daha güçlü hareketi (%3.00'e karşı yatay) ve ya istediğiniz ya da özellikle istemediğiniz bir yönetişim modeline sahip daha küçük pozisyondur. Her ikisinde de 50 günlük farkı izleyin. XLM'nin 200 günlük ortalamanın üzerinde kalması ve HBAR'ın bu %14.72'lik farkı kapatması, işlemin yapısında değişim olduğuna dair ilk işaret olur.
Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal ya da yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Kripto para ticareti önemli risk içerir. İşlem kararları vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapın.
